Zostań Słońcem, Ziemią lub Księżycem.
Teoria cywilizacji greckiej
Od zarania astronomii Wszechświat postrzegany byl jako geocentryczny, z nieruchoma Ziemia w środku, wokół której krążyło Słonce, planety i gwiazdy. Cywilizacja grecka, której początki sięgają 900 roku p.n.e., przez nastopne 1000 lat istotnie przyczyniła sie do rozwoju astronomii. Juz w VI wieku p.n.e. Grecy zdawali sobie sprawę, ze Ziemia jest kulista. Wierzyli, ze jest ona podtrzymywana przez boga Atlasa. Byli jednak przekonani, ze jest to spoczywająca nieruchomo kula, wokół której obraca sie reszta Wszechświata. Najbardziej znanym orędownikiem geocentrycznej teorii budowy Wszechświata, był grecki astronom Ptolemeusz ( 90-168r. p.n.e.),podął on zasady obliczania ruchów ciął niebieskich. Aby objaśnić ruch wsteczny niektórych planet wysunął tezę, ze planety poruszają sie po skomplikowanych torach, złożonych z epicykli.Teoria Mikołaja Kopernika
W 1543 roku, polski astronom, Mikolaj Kopernik (1473-1543) dokładnie przyjrzał sie powszechnie przyjętemu systemowi geocentrycznemu. Nabrawszy przekonania, ze epicykle, są zbyt skomplikowane, by mogły być prawdziwe, doszedł do rewolucyjnego wniosku, ze ruchy planet można wyjaśnić w naturalniejszy sposób, gdy w centrum Wszechświata umieści sie Słonce, a nie Ziemie.
W dziele „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) wysunął koncepcje heliocentryczna. Ta śmiała teoria umieszczała w centrum Wszechświata słonce. Planety – w tym Ziemia – poruszały sie wokół niego po orbitach kołowych. Model kopernikański stanowił początek współczesnych poglądów na budowę Układu Słonecznego. Mikołaj Kopernik czekał 10 lat, nim zezwolił na publikacje swego dzieła. Było to spowodowane jego strachem przed potępieniem przez Kościół i oskarżeniem o herezje, lub obawa przed wyśmianiem.
Teoria Newtona
Isaac Newton (1643-1727) pokazał, w jaki sposób siła grawitacji utrzymuje planety na orbitach wokół Słońca. Udowodnił, że siła ta rządzi ruchem wszystkich ciał we Wszechświecie – czy to będzie jabłko spadające z drzewa, czy Księżyc krążący wokół Ziemi. On też stwierdził, ze siła ta maleje wraz z odległością. Odważne teorie heliocentryczne nie przekonywały ludzi pozostających nadal pod presja Kościoła. Galileusz został skazany na areszt domowy, a Giordan Bruno, za twierdzenie, ze gwiazdy są Słońcami i istnieją inne takie układy jak Układ Słoneczny, został spalony na stosie.
Teoria Pustej Ziemi
Koncept pustej Ziemi proponował już Platon i inni starożytni. Zwykle wiarę w istnienie podziemnego świata wiązano jednak z tak zwanymi zaświatami. Praktycznie każdy z ludów posiada legendy o znajdujących się wewnątrz Ziemi światach. Wierzyli w nie Celtowie i tak jak Grecy o tych podziemnych tworach mówili, jako o wielkich jaskiniach. Istnieje irlandzki mit o podziemnej krainie Tuatha de Danaan i to stamtąd miał przyjść Druidyzm. Podobne mity mają Hindusi, którzy mają legendę o ludzie Angami Naga, którego przodkowie przyszli spod ziemi gdzie mieszkali w ogromnych jaskiniach. Ale koncepcją pustej Ziemi zajmowali się też naukowcy. Jeszcze do XIX wieku nikt nie śmiał się słysząc o takiej hipotezie. Tematem zajmował się na przykład słynny Edmond Halley, ten od komety. Według jego propozycji, którą sformułował w 1692 roku, 800 kilometrów pod Ziemią znajduje się kolejna sfera, a potem jeszcze jedna i dopiero jądro. Halley sądził, że podziemne światy są raczej niezamieszkałe.
Fazy księżyca
Zaćmienie słońca i księżyca
Powered by MS PAINT